Haber

Otistik yüzücü Tuna Tunca, İtalya’nın Capri Adası’ndan Napoli’ye 36 kilometre yüzecek.

İZMİR’li 19 yaşındaki otizmli açık su yüzücüsü Tuna Tunca, 23 Haziran’da İtalya’nın Capri adasından Napoli kentine kadar olan 36 kilometrelik mesafeyi yüzecek. 2022, Triatlon Milli Takım Antrenörü Mert Onaran ile Tuna, yeni bir körfez geçişi olan Sakız Adası’ndan Çeşme’ye 11,5 kilometreyi 2 saat 44 dakikada kat etti. için hazırlanıyor.

Türkiye’de bir ilke imza atan otistik yüzücü, 23 Haziran’da Napoli Körfezi boyunca Capri’den 11 saat yüzerek Napoli’ye ulaşmayı planlıyor. 36 kilometrelik yüzmede sporcuya antrenör Mert Onaran eşlik edecek. İkili bu sefer yüzmenin 18 kilometrelik etaplarını ayrı ayrı yüzerek gerçekleştirecek. Tuna Tunca, TSYD Urla Yüzme Havuzu’nda yoğun geçiş antrenmanı yapıyor. İngiltere ve Fransa’nın ortasında Manş Denizi’ni geçen ilk otizmli yüzücüler olmayı da hedefleyen Tunca ve Onaran, 2024 yılında gerçekleştirmeyi planladıkları bu geçiş için resmi başvuruyu da yaptı.

BENGİSU ABD’Yİ FETHEDİYOR

İzmirli açık su yüzücüsü Bengisu Avcı, ABD’nin New York kentindeki Manhattan Adası’nı İngiliz Kanalı ve Catalina Kanalı’ndan sonra yüzerek birinci oldu. 2018 yılında İngiltere ve Fransa’nın ortasındaki Manş Denizi’ni 11 saat 29 dakikada geçen ikinci ve en hızlı kadın yüzücü ve Catalina Adası ile Los’u birbirine bağlayan 34 kilometrelik Catalina Kanalı’ndaki parkuru yüzen ilk Türk kadın. Geçen yıl eylül ayında Angeles. Sporcu unvanını alan Bengisu, yine tarih yazdı. Ultra maratoncu, 48 kilometrelik Manhattan Adası’nı 9 saatte yüzerek geçen ilk Türk kadını oldu.

– izmir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu