Haber

Abbas: “Halkımızı Gazze’den veya Batı Şeria’dan sürmeye yönelik her türlü çabayı reddediyoruz.”

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas, 8. Büyük İslam Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Askeri ve güvenlik çözümleri kabul edilemez. Halkımızı Gazze’den veya Batı Şeria’dan sürmeye yönelik her türlü girişimi reddediyoruz.” Katar Emiri, “Uluslararası dünya tüm bu olaylara duyarsız kaldı. 20. yüzyılda hastanelerin bombalanacağını kim düşünebilirdi?”

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği’nin ortaklaşa liderlik düzeyinde düzenlediği 8. Büyük İslam Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı zirvede, başta Gazze olmak üzere Filistin’de yaşananlar ele alındı. Zirvede konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin halkına yönelik savaşın sona erdirilmesi konusunda BM Güvenlik Konseyi’nin sorumluluk ve sorumluluk üstlenmesi gerektiğini belirterek, “ABD yönetimini İsrail’in İsrail’e yönelik saldırganlığını, işgalini, şiddetini ve saygısızlığını sona erdirmeye çağırıyoruz. kutsal yerler.” “Silahsız halkımız için uluslararası korumaya ihtiyacımız var. Batı Şeria ve Kudüs, İsrail güçlerinin yanı sıra işgalci yerleşimciler tarafından da her gün saldırı altında. Askeri ve güvenlik çözümleri kabul edilemez. Halkımızı Gazze’den veya Batı Şeria’dan sürmeye yönelik her türlü çabayı reddediyoruz. “dedi.

Abbas, “İsrail savaş makinesinin gerçekleştirdiği etnik temizliği kınıyorum” dedi. Tüm askeri analizleri reddeden Abbas, uluslararası bir barış konferansı çağrısında bulundu.

“Uluslararası dünya da tüm bu olaylara duyarsız kaldı.”

Katar Emiri Pir Tamim Bin Hamad Al Sani, Filistinli sivillerin acıları karşısında sessiz kalarak İsrail’in uluslararası hukuku ihlal etmesine izin veren uluslararası toplumu eleştirerek, “Gazze’de yaşananlar her düzeyde gerçek bir tehdittir” dedi. Bunlar benzeri görülmemiş olaylar, hastaneler nasıl kapatıldı?” “Bombalama, altında tüneller, askeri tesisler olduğu iddiasıyla sıradan bir saldırı haline mi geldi? Bütün bu vahşet karşısında gözlerimiz buğulandı, yüreklerimiz acıyla doldu. Dünya çapında pek çok kişi ve devlet, Geçmişte uluslararası hukuka ve insani değerlere uyma konusunda öğretilenler, bu olaylar karşısında perişan durumdalar. “Önümüzde sessiz kalıyor. Uluslararası dünya da tüm bu olaylara duyarsız kaldı. 20. yüzyılda hastanelerin bombalanacağını kim tahmin edebilirdi” dedi. – RİYAD

haber-cungus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu