Haber

Başkan Soyer, 28 milyar liralık İZSU’nun açılış ve temel atma töreninde konuştu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı’nda miting benzeri bir tören düzenledi. İZSU Genel Müdürlüğü’nün tamamlanan, devam eden ve gelecek yatırımları kapsayan 28 milyar liralık altyapı yatırımlarının değerli bir bölümünün toplu açılış ve temel atma töreninde konuşan Lider Soyer, “İlk sözümüz, son sözümüz ve sonumuz Nefes İzmir’dir! Benimle yola devam etmeye hazır mısın? “Değerlerimizi koruyacağız, geliştireceğiz, yeni hedeflere ulaşacağız, birlikte çalışmaya hazır mısınız?” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Büyük Altyapı Yatırımlarının Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Lider Tunç Soyer, İZSU’nun 28 milyar liraya ulaşan yatırım ve projelerini binlerce kişinin katıldığı törenle kamuoyuna duyurdu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, belediye bürokratları, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı törende, Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran İzmirlilere şöyle söylendi:’ İzmir Tunç’tur, Tunç kalacak’, ‘Herkes Tunç kalacak’. “Her zaman yanındayız Başkanım” ve “İzmir’i sevgiyle” pankartları da dikkat çekti.

Sadece ellerimizi değil bedenlerimizi de sorumluluk altına alıyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZSU Genel Müdürlüğü’nün büyük altyapı seferberliği kapsamında yaptığı 28 milyar TL’lik dev yatırımla İzmir’de sadece ellerini değil bedenlerini de sorumluluk altına aldıklarını belirterek, “Biz Hizmetlerimizi İzmir’in 156 yıllık belediye tarihine altın harflerle yazdık.” kazıdık. Söz verdik, yaptık. Bugün bu gurur anını kutlamak için bir aradayız. “İZSU Genel Müdürlüğümüzün 28 milyar liralık yatırımlarının ulaştığı baş döndürücü noktayı tarihe kaydetmek için buradayız” dedi.

Güvenli bir yaşam için kolları sıvadık

5 yıldır metrelerce yer altında çalışarak binlerce kilometrelik sınırlar inşa eden görünmez kahramanların, işçilerin alın terini görünür kılmak ve onlara teşekkür etmek için bir araya geldiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “100. yılda Cumhuriyetimiz her biri bir devrimdir. Çok büyük işler başardık. 300 kilometre yağmur suyu ayırma hattı, 3200 kilometre içme suyu sınırı, 1400 kilometre kanalizasyon hattı, 3 adet ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi, 8 paket atıksu arıtma tesisi, 2 adet atıksu arıtma tesisinde kapasite artışı, 5 adet içme suyu arıtma tesisi, 11 adet içme suyu arıtma tesisleri paketleri. , 1 adet içme suyu arıtma tesisinde kapasite artışı ve şiddetli yağışlara karşı 200 noktaya direkt müdahale ile ürettiğimiz kalıcı çözümler. “Bütün bunlar İzmir halkının can ve mal güvenliği için verdiğimiz hizmetlerdir” dedi.

İzmir’in 50 yılını garantiledik

Körfez’deki kirlilik ve koku sorununun temel nedenlerinden birinin kombine sistem denilen sistem olduğunu anlatan Başkan Tunç Soyer, “2019 yılına kadar İzmir’in tarihi boyunca 600 kilometre yağmur suyu kanalı yapıldı. Sadece dört yılda 300 kilometrelik yeni kanal inşa ettik. 2024 yılında bu sayı en az 400 kilometreye ulaşacak. Artık İzmir’in atık suyu arıtma tesislerine akıyor, yağmur suyu da herhangi bir kirlilik olmadan doğrudan Körfez’e akıyor. Yağmur suyunun arıtma tesisine gelmesini engelleyerek hem işletme maliyetlerini düşürdük hem de tesislerin ömrünü uzattık. İzmir’in koku sorunu artık tarih oldu. Bunu başarmak için her zaman bantla yapıştırılan ve her yağmur yağdığında kanayan yarayı güzelleştirdik. 7 milyar TL’lik yatırımla günümüz gençlerinin torunları olduğunda bile çalışacak bir sistem kurduk. “İzmir’in 50 yılını garanti altına aldık” dedi.

Hayal gücünün ötesine geçtik

Büyük Yağmur Suyu Ayrıştırma Projesi kapsamında şehrin kritik noktalarından Buca’da tarihi öneme sahip bir altyapı projesi yürüttüklerinin altını çizen Önder Soyer, “Bugün yağmur suyunun 300’üncü kilometresini hizmete açacağız. ayırma çizgileri bir arada. Şu ana kadar İzmir genelinde 30 ilçede yaptığımız yağmur suyu ayırma hattı yatırımları Körfez’i doğrudan etkiliyor. Demek ki İzmir Körfezi yeniden masmavi ve pırıl pırıl. Bu İzmir’in refahının artması anlamına geliyor. Bu, İzmir’in 50 yıllık hayalinin gerçek olduğu anlamına geliyor. Bu hayal İzmir Körfezi’ni yeniden yüzülebilir hale getirmektir. “Son 5 yılda yaptığımız çalışmalarla analiz sonuçları bu konuda hayal gücünün çok ötesine geçtiğimizi gösteriyor” dedi.

Körfez’deki kirliliği kuşatma altına aldık

11 milyar 95 milyon TL’lik rekor yatırımla hayata geçirilen Yaşayan Körfez Programı hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin revizyonuna başladık. Tesisimizde 1., 2. ve 3. faz düşük verimle çalışıyordu. 250 milyon TL’lik revizyon projesiyle tesisin verimliliğini önemli ölçüde artırdık. Çiğli Arıtma Tesisini daha da genişletecek dördüncü faz ünitelerin inşaatı devam ediyor. Böylece tesisimizin toplam arıtma kapasitesini 820 bin metreküpe çıkarıyoruz. Bu kapsamda Güneybatı Atıksu Arıtma Tesisimizin kapasitesini 56 bin metreküpe çıkarıyoruz. Kapasite artışı sayesinde Narlıdere ilçesinin tamamının evsel atıksuları Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi yerine Güzelbahçe’deki Güneybatı Atıksu Arıtma Tesisinde arıtılacak. Karabağlar ilçemizde atıksu arıtma tesisi kurulumu için hazırlıklarımız başladı. Bu tesis İzmir’in ilk yer altı arıtma tesisi olacak ve 100 bin metreküp kapasiteyle faaliyet gösterecek. Bundan sonra Gaziemir, Buca ilçelerimizin tamamı ve Karabağlar ilçemizin büyük bir kısmının evsel atıksuları Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi yerine Karabağlar atıksu arıtma tesisimizde arıtılacaktır. 2026 yılında tamamlayacağımız 850 milyon TL değerindeki bu çalışmanın bir özelliği de EXPO 2026’nın ayrılmaz bir parçası olması. Tesisten arıtılan atık suyu Meles Çayı’na deşarj ederek Yeşildere’ye su kaynağı oluşturacağız. . Bu sayede kent merkezinde ekolojik bir koridor oluşturulacak. Yaşayan Körfez Programımızın üçüncü ayağı ise tedavi sonrası sürecin yönetilmesini içeriyor. Bu çalışma kapsamında, kokunun ana kaynaklarından biri olan Çiğli Arıtma Tesisimizin çevresindeki çamur stok alanlarını rehabilite ediyoruz. Tesisin çamur çürütme ve kurutma ünitelerinde revizyonlar ve kapasite artışları yapıyoruz. Bu doğrultuda Türkiye’nin en büyük ekolojik restorasyon projesi olan derivasyon kanalı projemizi hayata geçirdik. Bu sayede arıtılmış tatlı su iç körfeze dökülmeyecektir. Bunun yerine Gediz Nehri’nin eski yatağına hayat verecek. Tüm bunlara ek olarak Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi çıkışına günlük 200 bin metreküp kapasiteli geri kazanım ünitesi kurarak atık suları tarımsal ve kentsel kullanıma uygun hale getiriyoruz. 1 milyar TL’lik bu büyük yatırım, Körfez kıyısındaki balık türlerinin ekolojik açıdan restorasyonu ve balık popülasyonunun yeniden çoğaltılması açısından hayati önem taşıyor. Körfezde sığlaşmadan kaynaklanan koku probleminin önüne geçmek için derelerin getirdiği tortuları ortadan kaldırıyoruz. Körfezdeki kirliliği kıyıdan, karadan ve denizden kuşattık. Bir kez daha huzurunuzda söz veriyorum. “Bu güzel Körfez’de yüzeceğimiz günler çok yakın” dedi.

Torbalı Atıksu Arıtma Tesisi 2. Faz tamamlandı

5 yılda 974 milyon 520 bin TL’lik büyük bir yatırımla 3 yeni atıksu arıtma tesisi ve 8 yeni paket atıksu arıtma tesisini İzmir’e kazandırdıklarını belirten Lider Tunç Soyer, “3 adet atıksu arıtma tesisimizin kapasitesini artırdık. İleri Biyolojik Teknoloji ile çalışan ve Avrupa standartlarında arıtma sağlayan Foça Gerenköy Mordoğan ve Kemalpaşa Ulucak Atıksu Arıtma Tesislerimizin açılışını yaptık. Atık suyun İzmir’in denizini, nehirlerini ve toprağını kirletmesine izin vermedik. Urla Özbek, Buca Sebze Meyve Hali, Buca Balık Hali, Aliağa Çıtak, Bergama Süleymanlı, Torbalı Karakuyu, Çeşme Toki, Bergama Yukarıbey’de paket arıtma tesisleri kurduk. Torbalı, Ayrancılar Yazıbaşı ve Çiğli Atıksu Arıtma Tesislerimizin kapasitelerini arttırıyoruz. 4 milyar 187 milyon liralık yatırımla atık suların tesislerimize ulaşmasını sağlayacak 1400 kilometrelik kanalizasyon hattını inşa ettik. “Ve bu tarihi günde Torbalı Atıksu Arıtma Tesisi 2. etabının inşaatını tamamladığımızı, mekanik montajını da çok kısa sürede tamamlayıp hizmete açacağımızın müjdesini vermek isterim.” söz konusu.

Vatandaşlara kesintisiz sağlıklı içme suyu ulaştırdık

Göreve geldiğinde kentin 30 ilçesine içilebilir içme suyu sağlama sözü verdiğini belirten Önder Soyer, “5 yılda 4 buçuk milyon vatandaşımıza kesintisiz ve sağlıklı içme suyu ulaştırdık. 4 milyar 228 milyon TL yatırımla 3 bin 200 kilometre içme suyu hattının inşaatını tamamladık. Görev süremiz boyunca yaptığımız içme suyu hattının uzunluğu İzmir-Barselona mesafesi kadardır. Sadece Çeşme ilçesine 1 milyar TL’lik dev bir yatırım yaptık. Türkiye’nin en değerli turizm merkezlerinden biri olan ilçemizin, özellikle yaz aylarında yoğun nüfus artışı nedeniyle yetersiz kalan, yıpranan ve sızıntılara neden olan içme suyu altyapısını restore ettik. Çeşme’de 1. Etap İçme Suyu Hattı Projemiz kapsamında 200 kilometre içme suyu şebekesi, 2. Etap İçme Suyu Hattı Projemiz ile ise 372 kilometre içme suyu şebekesi yaptık. 3. Etap İçme Suyu Hattı Projemizin uzunluğu 350 kilometredir. Hızla artan nüfusu nedeniyle altyapı yatırımlarımızın odak noktalarından biri de Menemen ilçemizdir. 70 milyon TL’lik yatırımla Menemen’e 63 kilometre yeni içme suyu şebekesi inşa ettik. “Bugün Menemen ilçemizde 3 büyük devrim eserimizin temellerini atıyoruz” dedi.

Kemeraltı’na büyük altyapı yatırımı

İZSU’nun kurumsal hizmet kapasitesini artırarak vatandaşların hayatını kolaylaştıracak uygulamaları hızla geliştirdiğini belirten Başkan Tunç Soyer, “Tamamladığımız dev yatırımların yanı sıra devam eden yatırımların da meyvelerini toplamaya başlıyoruz. Bu yıl 3 milyar liralık yatırım. Bu projelerimiz arasında 982 milyon TL yatırımlı 3 yeni atıksu arıtma tesisimiz, 571 milyon TL yatırımlı 2 yenilenebilir enerji projemiz, 466 milyon TL yatırımlı 51 kilometre atıksu şebeke hattımız ve 374 kilometre içmesuyu hattımız bulunuyor. 867 milyon TL yatırımla su temini. sınır bulunmaktadır. Ayrıca Ödemiş Kaymakçı, Sekiköy, Pirinççi, Çamlıca, Tire Işıklar, Karateke, Kiraz Kaleköy, Bergama ve Zeytindağ başta olmak üzere 17 yeni paket atıksu arıtma tesisini Şubat ayı sonunda hizmete açıyoruz. Geriye kalan 23 paket atıksu arıtma tesisini ise yılsonunda hizmete açacağız. Kentimizin gözbebeği Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda altyapı ve üstyapı yenileme çalışmalarının bu yıl ilk etabını tamamladıktan sonra 2. ve 3. etaplarını da tamamlıyoruz. Hedefimiz Kemeraltı’nı yenilenen alt ve üst yapısıyla UNESCO Kalıcı Listesi’ne dahil etmek. 2500 yıllık tarihiyle dünyanın en büyük açık hava çarşısı olan, 80 yıldır el değmemiş Kemeraltı’nın altyapısını, tarihi dokusuna uygun bir üst yapıyla buluşturuyoruz. “2024 yılında 590 kilometre içme suyu hattı, 233 kilometre atık su hattı, 100 kilometre yağmur suyu ayırma hattı, 97 yeni içme suyu sondajı, 3 atık su arıtma tesisinde kapasite artışları ve 6 yeni atık su arıtma tesisi takip edecek. Şu ana kadar yaptığımız yatırımlar var” dedi. .

4,5 milyon İzmirlinin geleceğinin çalınmaması için mücadele ettim

İzmirlilerle bir güzel haberi daha paylaşan Önder Soyer, “İzmir Körfezi için attığımız dev adımların hiçbiri yaşadığımız enflasyondan ve ekonomik krizden asla etkilenmeyecek. “Körfez’in temizliği için 405 milyon euro yani 13 milyar uluslararası yatırım finansmanını İzmir’e getirdik” dedi.

Başkan Soyer konuşmasına şöyle devam etti:

“Size bu hizmetlerin ne anlama geldiğini anlatayım. Körfez’in kirlilik sorunu sona erecek. Çocuklarımız, gençlerimiz ve biz yine bu körfezde yüzeceğiz. Çok az kaldı. İnanın bu bir rüya değil. Çünkü İzmir her zaman en iyiye, en uyguna layıktır. 5 yıl boyunca tüm kalbimle, sevgimle sadece İzmir için çalıştım. 4,5 milyon İzmirlinin geleceğinin çalınmasını engellemeye çalıştım. Bir yandan geçmişin halı altına süpürülmüş tüm sorunlarını çözmeye çalışırken, diğer yandan bu şehri ganimet olarak görenlerin oyununu bozmaya çalıştım. Başta Çeşme olmak üzere cennet şehrimize gözünü diken rantçılarla kavga ettim. Çünkü biz gücümüzü güzel İzmirimizin temiz yürekli insanlarından alıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürüyoruz. İzmir, her zaman kendi kaderini belirleyen çok ses, çok renk ve çok nefesle zenginleşen demokrasinin en güçlü kalesidir. Bu şehir kendi gücüyle yükselmeye, halkının direnişiyle ayakta kalmaya devam edecektir. İlk sözümüz, son sözümüz, son nefesimiz İzmir! Benimle yola devam etmeye hazır mısın? “Varlıklarımızı koruyacağız, geliştireceğiz, yeni hedeflere ulaşacağız, birlikte çalışmaya hazır mısınız?” dedi.

İZSU Genel Müdürlüğü’nün açtığı projeler (11 Milyar TL)

– 3200 kilometre içme suyu hattı,

– 1400 kilometre kanalizasyon sınırı,

– 300 kilometre yağmur suyu ayırma hattı

– 3 yeni atıksu arıtma tesisi (Foça Gerenköy, Mordoğan, Kemalpaşa Ulucak)

– 8 yeni paket atıksu arıtma tesisi (Urla Özbek, Buca Sebze Meyve Hali, Buca Balık Hali, Aliağa Çıtak, Bergama Süleymanlı, Torbalı Karakuyu, Çeşme Toki, Bergama Yukarıbey)

– 3 adet atıksu arıtma tesisinde kapasite artışı (Torbalı, Ayrancılar Yazıbaşı, Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi 4. Etap 2. İkmal İnşaatı)

– 5 yeni içme suyu arıtma tesisi (Foça Musabey, Bornova Karaçam Göleti, Dikili Çandarlı Göleti, Karaburun Mordoğan Göleti, Bornova Kavaklıdere)

– 11 yeni paket içme suyu arıtma tesisi (Bayındır Gaziler, Bergama Örenli, Dikili Deliktaş-Demirtaş, Dikili Salihler Kıratlı, Bergama Gaylan-Armağaanlar, Kemalpaşa Kızılüzüm, Ödemiş Köseler, Seferihisar Beyler, Tire Ortaköy Yemişler, Kınık İlçe Merkezi, Kiraz İlçe Merkezi)

– 1 adet içme suyu arıtma tesisinde (Halkapınar) kapasite artışı

İnşaatına başlanan projeler (3 milyar TL)

982 milyon lira yatırımla 3 yeni atıksu arıtma tesisi, 571 milyon lira yatırımla 2 yenilenebilir enerji projesi, 466 milyon lira yatırımla 51 kilometre atıksu şebeke hattı, 374 kilometre içme suyu hattı imalat işleri 867 milyon liralık yatırımla devam ediyor.

Yapılacak Şeyler (14 Milyar TL)

590 kilometre içme suyu sınırı, 233 kilometre atık su sınırı, 100 kilometre yağmur suyu ayırma sınırı, 97 yeni içme suyu sondajı, 6 yeni atık su arıtma tesisi, 3 atık su arıtma tesisinde kapasite artışı ve 40 yeni paket atık su arıtma tesisi tesisler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

bayrampasa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaliteli, türbanlı Arnavutköy eskort kızlar
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler