İş

DİSK: Asgari ücret en az 17 bin TL olmalı

Asgari Fiyat Tespit Komisyonu’nun orta vadeli zam için ikinci toplantısı bugün sona erdi ancak şu anda masada bir rakam konuşulmadı. DİSK Genel Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında taban fiyat üzerinden bazı tekliflerde bulundu. DİSK Genel Başkanı İstek Çerkezoğlu, asgari ücreti belirlerken “Bir evde iki kişi çalıştığında gelirin yoksulluk sınırının üzerinde olması sağlanmalıdır” diyerek, BİSAM’ın açıkladığı yoksulluğun sona erdiğine işaret etti.

BİSAM’ın dört gün önce açıkladığı yoksulluk sınırı verisi 34 bin 838 TL oldu. Buna göre DİSK taban fiyatın en az 17 bin olması gerektiğini söyledi. Lider Çerkezoğlu, taban fiyatla ilgili atılacak adımlar ve alınacak tedbirleri tek tek sıraladı:

– Türkiye taban ücret toplumu olmaktan kurtarılmalıdır.
– Personel sınıfının taban fiyat baskısından kurtulabilmesi için sendikalaşma ve başta grev ve toplu sözleşme olmak üzere sendikal hakların kullanılmasının önündeki sorunlar kaldırılmalıdır.
– Acilen atılması gereken adım, toplu iş sözleşmelerinin kapsamının genişletilerek genişletilmesidir.
– Taban fiyat belirlenirken bir evde iki kişi çalışıyorsa yoksulluk sınırının üzerinde gelirin o eve gireceği garanti edilmelidir.
– Kamu çalışanları ile özel şube personeli arasındaki fiyat farklılıkları ortadan kaldırılmalıdır.
– En düşük emekli aylığı da asgari fiyat düzeyinde belirlenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu