Sağlık

Katı Kişi Sendromu nedir? Katı Kişi Sendromunun Belirtileri Nelerdir? Katı Kişi Sendromunun Tedavisi Var mı?

Ünlü Kanadalı müzisyen Celine Dion, sosyal medya hesabından, nadir görülen bir hastalığa, Katı Kişi Sendromu’na yakalandığını duyurdu. Stiff Person sendromu olarak da bilinen bu hastalık birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Nörolojik bir rahatsızlık olan Solid Person Sendromu, hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Peki Solid Kişi Sendromu nedir, belirtileri nelerdir? İşte Katı Kişi Sendromu’nun tedavi ve teşhis süreci.

Önemli Not: Bu içerik rastgele bir teklif teşkil etmez. Bu sürecin kişiden kişiye farklılık gösterebileceğini unutmayın ve mümkün olduğunca doktorunuza danışın.

Kaynak:https://www.turkiyeklinikleri.com/art…

Katı Kişi Sendromu nedir?

Nadir görülen sağlık sorunlarından biri olan Solid Person Sendromu nörolojik bir hastalıktır. Nedeni hala bilinmeyen bu sendrom, ilerleyici katılık ve tutukluk ile karakterizedir. Glutamik Asit Dekarboksilaz Antikorları olan kişilerde ortaya çıktığı düşünülmektedir.

İlk başta gövde kaslarında çeşitli semptomlarla sertlik ortaya çıkar. Zamanla duruş bozukluklarına neden olur. Aslında bireyler ses ve fiziksel temastan çok etkilenebilmektedir.

Katı Kişi Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Katı Kişi Sendromunun en yaygın semptomu şiddetli spazm ve kronik ağrıdır. Bu spazmlar aniden ortaya çıkar ve kemikleri etkileyebilecek kadar şiddetli hale gelir. Katı Kişi Sendromunda görülen belirtiler şu şekildedir;

  • Kesintili uyku, tam uyuyamama

  • ağrılar

  • Fiziksel harekette zorluk

  • Vücut duruşunun bozulması

  • öz bakım eksikliği

  • idrar kaçırma, idrar kaçırma

Katı Kişi Sendromu Teşhis ve Tedavi Süreci

Katı Kişi Sendromunun teşhis edilmesi çok zordur. Semptomlar uzun bir süre sonra ortaya çıkabilir. Bu hastalığın teşhisinde bilgisayarlı tomografi, MR, renkli doppler, anjiyografi gibi nörolojik tanı sistemlerinden yararlanılır.

Uygulanan teknikler ile hastalığın belirtileri azaltılabilmektedir. Ancak Katı Kişi Sendromunun kesin bir tedavisi yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu